Jak správně napsat životopis

 

 

Životopis je vstupenkou pro získání zaměstnání, proto by jeho tvorbě měla být věnována maximální pozornost. Jak ho správně napsat a naopak, jakých případných chyb se vyvarovat vám poradíme níže.

 

Forma – již dávno jsou pryč doby, kdy životopis vypadal jako slohové cvičení. Nyní hraje prim strukturovaný životopis, který poskytuje informace v odrážkách, a to směrem od přítomnosti do minulosti s uvedením začátku nástupu a ukončení školní docházky/zaměstnání/stáže/kurzu.

 

Stručnost – životopis by měl být stručný. Začíná informacemi o žadateli o zaměstnání (pouze kontaktní údaje a adresa bydliště), na které navazuje dosažené vzdělání (základní vzdělání se neuvádí, pokud není jediným ukončením vzdělání) a dosavadní pracovní zkušenosti (u jaké firmy, jak dlouho, jaká byla náplň práce).

 

Chybět by neměly ani další zkušenosti a dovednosti (např. jazykové znalosti, počítačové znalosti, držení řidičského průkazu apod.). Výčet pak můžete zakončit svými koníčky, ze kterých bude zřejmé, jak trávíte volný čas.

 

Životopis by neměl být delší než dvě A4.

 

Mluvte pravdu – každý se chce druhým představit v tom nejlepším světle, a tak se „vylepšuje“. V případě životopisu se to však nevyplatí. Pravda časem vyjde na povrch, a to zpravidla již během pohovoru, čímž se šance na získání zaměstnání stanou nulové. Proto v životopise uvádějte pouze pravdivé informace.

 

Gramatika – sebelepší životopis však nezajistí úspěch, pokud se v něm vyskytnou gramatické chyby. Proto si ho několikrát přečtěte, případně nechte zkontrolovat další osobou. Rovněž se vyhněte hovorovým výrazům a slangům, naopak se zaměřte na odbornou terminologii.

 

Personalistka.cz

----------------

Jobbörse , Stellenangebote a nabídky práce v Německu hledejte na portálu MyJobsi.de .